    onsemi LP2951ACD-3.3G
    Part No.:
    LP2951ACD-3.3G
    Manufacturer:
    onsemi
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDLP2951ACD-3.3G.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 3.3V 100MA 8SOIC
    Manufacturer:
    onsemi
    Series:
    Package/Case:
    8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Obsolete
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Fixed
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    30V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    3.3V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    0.45V @ 100mA
    Current - Output:
    100mA
    Current - Quiescent (Iq):
    120 µA
    Current - Supply (Max):
    12 mA
    PSRR:
    Control Features:
    Protection Features:
    Over Current, Over Temperature
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C