    Molex 0500588000-08-W8
    Part No.:
    0500588000-08-W8
    Manufacturer:
    Molex
    Category:
    Jumper Wires, Pre-Crimped Leads
    Package:
    Description:
    8" PRE-CRIMP 1852 WHITE
    Manufacturer:
    Molex
    Series:
    PicoBlade
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Contact End:
    Socket to Cable (Round)
    Length:
    8.00" (203.20mm)
    Wire Gauge:
    28 AWG