    Microchip Technology PIC14000-20I/SP
    Part No.:
    PIC14000-20I/SP
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Category:
    Microcontrollers
    Package:
    28-DIP (0.300", 7.62mm)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDPIC14000-20I/SP.pdf
    Description:
    IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SPDIP
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Package/Case:
    28-DIP (0.300", 7.62mm)
    Series:
    PIC® 14
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Programmable:
    Not Verified
    Core Processor:
    PIC
    Core Size:
    8-Bit
    Speed:
    20MHz
    Connectivity:
    I2C
    Peripherals:
    POR, Temp Sensor, WDT
    Number of I/O:
    20
    Program Memory Size:
    7KB (4K x 14)
    Program Memory Type:
    OTP
    EEPROM Size:
    RAM Size:
    192 x 8
    Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
    2.7V ~ 6V
    Data Converters:
    Slope A/D
    Oscillator Type:
    Internal
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C (TA)