    Microchip Technology MIC39501-2.5BU
    Part No.:
    MIC39501-2.5BU
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMIC39501-2.5BU.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 2.5V 5A TO263-5
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Fixed
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    16V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    2.5V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    0.575V @ 5A
    Current - Output:
    5A
    Current - Quiescent (Iq):
    Current - Supply (Max):
    PSRR:
    Control Features:
    Enable
    Protection Features:
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    TO-263-5
    Datasheet:
    1. How to order MIC39501-2.5BU on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MIC39501-2.5BU price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MIC39501-2.5BU?
    Image MIC39501-1.8WU-TR MIC39501-1.8BU MIC39501-2.5BU MIC39501-1.8BT MIC39501-2.5WU
    Part Number MIC39501-1.8WU-TR MIC39501-1.8BU MIC39501-2.5BU MIC39501-1.8BT MIC39501-2.5WU
    Series - - - - -
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
    Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
    Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
    Number of Regulators 1 1 1 1 1
    Voltage - Input (Max) 16V 16V 16V 16V 16V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V 2.5V 2.5V 2.5V 2.5V
    Voltage Dropout (Max) 0.575V @ 5A 0.575V @ 5A 0.575V @ 5A 0.575V @ 5A 0.575V @ 5A
    Current - Output 5A 5A 5A 5A 5A
    PSRR - - - - -
    Control Features Enable Enable Enable Enable Enable
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C -40°C ~ 125°C