    Microchip Technology MCP23008-E/P
    Part No.:
    MCP23008-E/P
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Category:
    I/O Expanders
    Package:
    18-DIP (0.300", 7.62mm)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMCP23008-E/P.pdf
    Description:
    IC XPNDR 1.7MHZ I2C 18DIP
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Series:
    Package/Case:
    18-DIP (0.300", 7.62mm)
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Programmable:
    Not Verified
    Number of I/O:
    8
    Interface:
    I2C
    Interrupt Output:
    Yes
    Features:
    POR
    Output Type:
    Push-Pull
    Current - Output Source/Sink:
    25mA
    Clock Frequency:
    1.7 MHz
    Voltage - Supply:
    1.8V ~ 5.5V
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C