    Microchip Technology ATMEGA16-16PI
    Part No.:
    ATMEGA16-16PI
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Category:
    Microcontrollers
    Package:
    40-DIP (0.600", 15.24mm)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDATMEGA16-16PI.pdf
    Description:
    IC MCU 8BIT 16KB FLASH 40DIP
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Package/Case:
    40-DIP (0.600", 15.24mm)
    Series:
    AVR® ATmega
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Obsolete
    Programmable:
    Not Verified
    Core Processor:
    AVR
    Core Size:
    8-Bit
    Speed:
    16MHz
    Connectivity:
    I2C, SPI, UART/USART
    Peripherals:
    Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
    Number of I/O:
    32
    Program Memory Size:
    16KB (8K x 16)
    Program Memory Type:
    FLASH
    EEPROM Size:
    512 x 8
    RAM Size:
    1K x 8
    Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
    4.5V ~ 5.5V
    Data Converters:
    A/D 8x10b
    Oscillator Type:
    Internal
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C (TA)