    Microchip Technology 25LC512-E/SM
    Part No.:
    25LC512-E/SM
    Package:
    8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED25LC512-E/SM.pdf
    Description:
    IC EEPROM 512KBIT SPI 8SOIJ
    Package/Case:
    8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
    Programmable:
    Not Verified
    Memory Size:
    512Kbit
    Memory Organization:
    64K x 8
    Clock Frequency:
    20 MHz
    Voltage - Supply:
    2.5V ~ 5.5V
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TA)