    Microchip Technology 25LC256-I/SM
    Part No.:
    25LC256-I/SM
    Package:
    8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED25LC256-I/SM.pdf
    Description:
    IC EEPROM 256KBIT SPI 8SOIJ
    Package/Case:
    8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
    Programmable:
    Verified
    Memory Size:
    256Kbit
    Memory Organization:
    32K x 8
    Clock Frequency:
    10 MHz
    Voltage - Supply:
    2.5V ~ 5.5V
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C (TA)