    Microchip Technology 25LC1024-E/P
    Part No.:
    25LC1024-E/P
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Category:
    Memory
    Package:
    8-DIP (0.300", 7.62mm)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED25LC1024-E/P.pdf
    Description:
    IC EEPROM 1MBIT SPI 20MHZ 8DIP
    Manufacturer:
    Microchip Technology
    Series:
    Package/Case:
    8-DIP (0.300", 7.62mm)
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Programmable:
    Not Verified
    Memory Type:
    Non-Volatile
    Memory Format:
    EEPROM
    Technology:
    EEPROM
    Memory Size:
    1Mbit
    Memory Organization:
    128K x 8
    Memory Interface:
    SPI
    Clock Frequency:
    20 MHz
    Write Cycle Time - Word, Page:
    6ms
    Access Time:
    Voltage - Supply:
    2.5V ~ 5.5V
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TA)