    MEAN WELL USA Inc. XLG-240-H-AB
    Part No.:
    XLG-240-H-AB
    Manufacturer:
    MEAN WELL USA Inc.
    Category:
    LED Drivers
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDXLG-240-H-AB.pdf
    Description:
    240W LED POWER SUPPLY O/P +27~5
    Manufacturer:
    MEAN WELL USA Inc.
    Series:
    XLG-240 (240W)
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Active
    Programmable:
    Not Verified
    Type:
    Constant Current
    Topology:
    AC DC Converter
    Number of Outputs:
    1
    Voltage - Input (Min):
    100VAC
    Voltage - Input (Max):
    305VAC
    Voltage - Output:
    27 ~ 56V
    Current - Output (Max):
    4.9A
    Power (Watts):
    240 W
    Voltage - Isolation:
    3.75 kV
    Dimming:
    Analog, PWM
    Features:
    OTP, OVP, SCP
    Ratings:
    IP67
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 90°C
    Efficiency:
    91%
    Termination Style:
    Wire Leads
    Size / Dimension:
    7.68" L x 2.48" W x 1.40" H (195.0mm x 63.0mm x 35.5mm)