    MEAN WELL USA Inc. HLG-150H-36A
    Part No.:
    HLG-150H-36A
    Manufacturer:
    MEAN WELL USA Inc.
    Category:
    LED Drivers
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDHLG-150H-36A.pdf
    Description:
    LED DRVR CC/CV AC/DC 33-40V 4.2A
    Manufacturer:
    MEAN WELL USA Inc.
    Series:
    HLG-150H (150W)
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Active
    Programmable:
    Not Verified
    Type:
    Constant Current, Voltage
    Topology:
    AC DC Converter
    Number of Outputs:
    1
    Voltage - Input (Min):
    90VAC
    Voltage - Input (Max):
    305VAC
    Voltage - Output:
    33 ~ 40V
    Current - Output (Max):
    4.2A
    Power (Watts):
    151 W
    Voltage - Isolation:
    3.75 kV
    Dimming:
    Features:
    OCP, OTP, OVP, SCP
    Ratings:
    IP65
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 90°C
    Efficiency:
    93.5%
    Termination Style:
    Wire Leads
    Size / Dimension:
    8.03" L x 2.68" W x 1.53" H (204.0mm x 68.0mm x 38.8mm)