    Lumex Opto/Components Inc. LDM-15457MI
    Part No.:
    LDM-15457MI
    Manufacturer:
    Lumex Opto/Components Inc.
    Category:
    LED Dot Matrix and Cluster
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDLDM-15457MI.pdf
    Description:
    LED MATRIX 5X7 1.5" 630NM RED CA
    Manufacturer:
    Lumex Opto/Components Inc.
    Series:
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Millicandela Rating:
    2mcd
    Internal Connection:
    Common Cathode Row, Common Anode Column
    Size / Dimension:
    0.91" L x 1.54" W x 0.32" H (23.00mm x 39.10mm x 8.00mm)
    Color:
    Red
    Configuration:
    5 x 7
    Voltage - Forward (Vf) (Typ):
    2V