    Littelfuse Inc. LR4-600-C100F
    Part No.:
    LR4-600-C100F
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    PTC Resettable Fuses
    Package:
    Strap
    Description:
    PTC RESET FUSE 20V 6A STRAP
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Package/Case:
    Strap
    Series:
    PolySwitch®, LR4
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Discontinued at Digi-Key
    Type:
    Polymeric
    Voltage - Max:
    20V
    Current - Hold (Ih) (Max):
    6 A
    Current - Trip (It):
    11.7 A
    Current - Max:
    100 A
    Time to Trip:
    5 s
    Resistance - Initial (Ri) (Min):
    Resistance - Post Trip (R1) (Max):
    Resistance - 25°C (Typ):