    Littelfuse Inc. 3.0SMCJ45CA
    Part No.:
    3.0SMCJ45CA
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED3.0SMCJ45CA.pdf
    Description:
    TVS DIOD 3000W DO-214AB 45V
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Series:
    3.0SMCJ
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    45V
    Voltage - Breakdown (Min):
    50V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    72.7V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    41.3A
    Power - Peak Pulse:
    3000W (3kW)
    Applications:
    Telecom
    Capacitance @ Frequency:
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)