    Littelfuse Inc. 3.0SMC20A
    Part No.:
    3.0SMC20A
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    TVS Diodes
    Package:
    DO-214AB, SMC
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED3.0SMC20A.pdf
    Description:
    TVS DIODE 20VWM 42VC DO214AB
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Package/Case:
    DO-214AB, SMC
    Series:
    3.0SMC
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Zener
    Unidirectional Channels:
    1
    Bidirectional Channels:
    Voltage - Reverse Standoff (Typ):
    20V
    Voltage - Breakdown (Min):
    22.2V
    Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
    42V
    Current - Peak Pulse (10/1000µs):
    570A (8/20µs)
    Power - Peak Pulse:
    Power Line Protection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance @ Frequency:
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)