    Littelfuse Inc. 0HEV020.SXBDY
    Part No.:
    0HEV020.SXBDY
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Category:
    Electrical, Specialty Fuses
    Package:
    Cylindrical, Blade Terminals
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED0HEV020.SXBDY.pdf
    Description:
    FUSE CARTRIDGE 20A 450VDC BLADE
    Manufacturer:
    Littelfuse Inc.
    Series:
    LC HEV
    Package / Case:
    Cylindrical, Blade Terminals
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Discontinued at Digi-Key
    Mounting Type:
    Requires Holder
    Fuse Type:
    Cartridge
    Current Rating (Amps):
    20A
    Voltage Rating - AC:
    Voltage Rating - DC:
    450 VDC
    Response Time:
    Applications:
    Lift Trucks
    Features:
    Class:
    Approval Agency:
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Breaking Capacity @ Rated Voltage:
    10kA
    Size / Dimension:
    0.469" Dia x 2.457" L (11.90mm x 62.40mm)