    KYOCERA AVX M39006/25-0060
    Part No.:
    M39006/25-0060
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Category:
    Tantalum Capacitors
    Package:
    Axial
    Description:
    CAP TANT 100UF 10% 60V AXIAL
    Manufacturer:
    KYOCERA AVX
    Series:
    CLR81
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    100 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    60 V
    Type:
    Hermetically Sealed
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    2.52Ohm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.312" Dia x 0.641" L (7.92mm x 16.28mm)
    Height - Seated (Max):
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    T2
    Ratings:
    Features:
    High Reliability
    Failure Rate:
    M (1%)