    KOINO NS22-PM-BK2A02B
    Part No.:
    NS22-PM-BK2A02B
    Manufacturer:
    KOINO
    Category:
    Pushbutton Switches
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDNS22-PM-BK2A02B.pdf
    Description:
    22mm PUSH BUTTON
    Manufacturer:
    KOINO
    Series:
    NS22
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Panel Mount, Front
    Type:
    Standard
    Circuit:
    4PST-2NO/2NC
    Switch Function:
    On-Mom, Off-Mom
    Current Rating (Amps):
    3A (AC), 270mA (DC)
    Voltage Rating - AC:
    250 V
    Voltage Rating - DC:
    250 V
    Actuator Type:
    Round, Button, Flush
    Actuator Marking:
    Color - Actuator/Cap:
    Black
    Illumination Type, Color:
    Illumination Voltage (Nominal):
    Termination Style:
    Screw Terminal
    Ingress Protection:
    IP66 - Dust Tight, Water Resistant
    Features:
    Panel Cutout Dimensions:
    Circular - 22.30mm Dia
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 70°C