    KOINO NF30W-BA1AG11
    Part No.:
    NF30W-BA1AG11
    Manufacturer:
    KOINO
    Category:
    Pushbutton Switches
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDNF30W-BA1AG11.pdf
    Description:
    30mm PUSH BUTTON
    Manufacturer:
    KOINO
    Series:
    NF
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Panel Mount, Front
    Type:
    Standard, Illuminated
    Circuit:
    DPST-NO/NC
    Switch Function:
    On-Off, Off-On
    Current Rating (Amps):
    6A (AC), 3A (DC)
    Voltage Rating - AC:
    Voltage Rating - DC:
    Actuator Type:
    Round, Button
    Actuator Marking:
    No Marking
    Color - Actuator/Cap:
    Green
    Illumination Type, Color:
    LED, Green
    Illumination Voltage (Nominal):
    110 VAC
    Termination Style:
    Screw Terminal
    Ingress Protection:
    IP54 - Dust Protected, Water Resistant
    Features:
    Panel Cutout Dimensions:
    Circular - 30.30mm Dia
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 55°C