    KOINO KSL25AS3-L2A-R
    Part No.:
    KSL25AS3-L2A-R
    Manufacturer:
    KOINO
    Category:
    Selector Switches
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDKSL25AS3-L2A-R.pdf
    Description:
    25mm SELECTOR SWITCH
    Manufacturer:
    KOINO
    Series:
    K
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Type:
    Standard
    Circuit:
    DPST-NO/NC
    Number of Positions:
    3
    Switch Function:
    On-Mom, Off-Mom
    Current Rating (Amps):
    6A (AC), 3A (DC)
    Voltage Rating - AC:
    250 V
    Voltage Rating - DC:
    125 V
    Illumination:
    Illuminated
    Illumination Type, Color:
    LED, Red
    Illumination Voltage (Nominal):
    220 VAC
    Mounting Type:
    Panel Mount
    Termination Style:
    Screw Terminal
    Panel Cutout Dimensions:
    Circular - 25.20mm Dia
    Ingress Protection:
    IP40
    Features:
    Bezel - Round, Red Knob
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 50°C