    KOINO KBL25EA-L1A-R22
    Part No.:
    KBL25EA-L1A-R22
    Manufacturer:
    KOINO
    Category:
    Emergency Stop (E-Stop) Switches
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDKBL25EA-L1A-R22.pdf
    Description:
    SWITCH E-STOP 5A 250V
    Manufacturer:
    KOINO
    Series:
    K
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Panel Mount, Front
    Reset Operation:
    Circuit:
    4PST-2NO/2NC
    Switch Function:
    Off-On
    Features:
    Illuminated (Red)
    Current Rating (Amps):
    5A (AC), 3A (DC)
    Voltage Rating - AC:
    250 V
    Voltage Rating - DC:
    125 V
    Panel Cutout Dimensions:
    Circular - 25.00mm Dia
    Termination Style:
    Screw Terminal
    Ingress Protection:
    IP40
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 50°C
    Illumination Voltage (Nominal):
    110 VAC