    J.W. Winco 55.1-SC-18-8-4
    Part No.:
    55.1-SC-18-8-4
    Manufacturer:
    J.W. Winco
    Category:
    Multi Purpose Magnets
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED55.1-SC-18-8-4.pdf
    Description:
    MAGNET 0.709"D X 0.157"THICK RND
    Manufacturer:
    J.W. Winco
    Series:
    GN 55.1
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Active
    Shape:
    Round
    Magnetization:
    Material:
    Samarium Cobalt (SmCo5)
    Finish:
    Steel
    Grade:
    Gauss Strength:
    Size:
    0.709" Dia x 0.157" H (18.00mm x 4.00mm)
    Operating Temperature:
    200°C (TA)