    IDEC LB1L-M1T24VW
    Part No.:
    LB1L-M1T24VW
    Manufacturer:
    IDEC
    Category:
    Pushbutton Switches
    Package:
    Description:
    LB 16MM ILLUMINATED PB DPDT W
    Manufacturer:
    IDEC
    Series:
    LB
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Panel Mount, Front
    Type:
    Standard, Illuminated
    Circuit:
    DPDT
    Switch Function:
    On-Mom
    Current Rating (Amps):
    100mA (AC/DC)
    Voltage Rating - AC:
    125 V
    Voltage Rating - DC:
    30 V
    Actuator Type:
    Round, Button, Flush
    Actuator Marking:
    Color - Actuator/Cap:
    White
    Illumination Type, Color:
    LED, White
    Illumination Voltage (Nominal):
    24 VAC/DC
    Termination Style:
    PC Pin
    Ingress Protection:
    IP65 - Dust Tight, Water Resistant
    Features:
    Panel Cutout Dimensions:
    Circular - 18.20mm Dia
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 55°C