    IDEC LB1F-3T24R
    Part No.:
    LB1F-3T24R
    Manufacturer:
    IDEC
    Category:
    Selector Switches
    Package:
    Description:
    SWITCH SELECT 3P DPDT 100MA 125V
    Manufacturer:
    IDEC
    Series:
    LB
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Type:
    Standard
    Circuit:
    DPDT
    Number of Positions:
    3
    Switch Function:
    On-Off-On
    Current Rating (Amps):
    100mA (AC/DC)
    Voltage Rating - AC:
    125 V
    Voltage Rating - DC:
    30 V
    Illumination:
    Illuminated
    Illumination Type, Color:
    LED, Red
    Illumination Voltage (Nominal):
    24 VAC/DC
    Mounting Type:
    Panel Mount
    Termination Style:
    Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
    Panel Cutout Dimensions:
    Circular - 16.20mm Dia
    Ingress Protection:
    IP65 - Dust Tight, Water Resistant
    Features:
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 55°C