    IDEC HW7D-L21F1111H22R-GR
    Part No.:
    HW7D-L21F1111H22R-GR
    Manufacturer:
    IDEC
    Category:
    Pushbutton Switches
    Package:
    Description:
    HW DUAL PB W/PL INTRLCK FLSH/F
    Manufacturer:
    IDEC
    Series:
    HW
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Panel Mount, Front
    Type:
    Standard, Illuminated
    Circuit:
    4PST-2NO/2NC
    Switch Function:
    On-Off, Off-On
    Current Rating (Amps):
    10A (AC/DC)
    Voltage Rating - AC:
    110 V
    Voltage Rating - DC:
    24 V
    Actuator Type:
    Rectangular, Button, Flush
    Actuator Marking:
    Color - Actuator/Cap:
    Green, Red
    Illumination Type, Color:
    LED, Red
    Illumination Voltage (Nominal):
    120 VAC
    Termination Style:
    Screw Terminal
    Ingress Protection:
    IP40
    Features:
    Panel Cutout Dimensions:
    Circular - 22.30mm Dia
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 50°C