    IDEC HA1L-A1C16V-W
    Part No.:
    HA1L-A1C16V-W
    Manufacturer:
    IDEC
    Category:
    Pushbutton Switches
    Package:
    Description:
    16MM PUSHBUTTON ILLUMINATED
    Manufacturer:
    IDEC
    Series:
    L6
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Panel Mount, Front
    Type:
    Standard, Illuminated
    Circuit:
    SPDT
    Switch Function:
    On-On
    Current Rating (Amps):
    100mA (AC/DC)
    Voltage Rating - AC:
    125 V
    Voltage Rating - DC:
    30 V
    Actuator Type:
    Round, Button
    Actuator Marking:
    Color - Actuator/Cap:
    White
    Illumination Type, Color:
    Incandescent, White
    Illumination Voltage (Nominal):
    12 VAC/DC
    Termination Style:
    PC Pin
    Ingress Protection:
    IP65 - Dust Tight, Water Resistant
    Features:
    Panel Cutout Dimensions:
    Circular - 16.20mm Dia
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 55°C