    Hirose Electric Co Ltd CR7C-36DA-4E
    Part No.:
    CR7C-36DA-4E
    Manufacturer:
    Hirose Electric Co Ltd
    Category:
    Edgeboard Connectors
    Package:
    Description:
    CONN EDGE DUAL 36POS 0.157 EYE
    Manufacturer:
    Hirose Electric Co Ltd
    Series:
    CR7
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Last Time Buy
    Card Type:
    Non Specified - Dual Edge
    Gender:
    Female
    Number of Positions/Bay/Row:
    18
    Number of Positions:
    36
    Card Thickness:
    Number of Rows:
    2
    Pitch:
    0.157" (4.00mm)
    Read Out:
    Dual
    Features:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Termination:
    Solder Eyelet(s)
    Contact Material:
    Phosphor Bronze
    Contact Finish:
    Gold
    Contact Finish Thickness:
    80.0µin (2.03µm)
    Contact Type:
    Full Bellows
    Color:
    Blue
    Flange Feature:
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 85°C