    Hirose Electric Co Ltd A3A-50PA-2SV
    Part No.:
    A3A-50PA-2SV
    Manufacturer:
    Hirose Electric Co Ltd
    Category:
    Headers, Male Pins
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDA3A-50PA-2SV.pdf
    Description:
    CONN HEADER SMD 50POS 2MM
    Manufacturer:
    Hirose Electric Co Ltd
    Series:
    A3
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Obsolete
    Connector Type:
    Header
    Contact Type:
    Male Pin
    Pitch - Mating:
    0.079" (2.00mm)
    Number of Positions:
    50
    Number of Rows:
    2
    Row Spacing - Mating:
    0.079" (2.00mm)
    Number of Positions Loaded:
    All
    Style:
    Board to Board or Cable
    Shrouding:
    Unshrouded
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Termination:
    Solder
    Fastening Type:
    Push-Pull
    Contact Length - Mating:
    0.138" (3.50mm)
    Contact Length - Post:
    Overall Contact Length:
    Insulation Height:
    0.071" (1.80mm)
    Contact Shape:
    Square
    Contact Finish - Mating:
    Gold
    Contact Finish - Post:
    Contact Material:
    Brass
    Insulation Material:
    Polyphenylene Sulfide (PPS)
    Features:
    Board Guide
    Current Rating (Amps):
    1A