    Grayhill Inc. 59HS18-02A20N
    Part No.:
    59HS18-02A20N
    Manufacturer:
    Grayhill Inc.
    Category:
    Rotary Switches
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED59HS18-02A20N.pdf
    Description:
    SWITCH ROTARY 20POS 250MA 115V
    Manufacturer:
    Grayhill Inc.
    Series:
    59
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Number of Positions:
    20
    Index Stops:
    Continuous
    Number of Decks:
    2
    Number of Poles per Deck:
    1
    Circuit per Deck:
    SP20T
    Contact Timing:
    Non-Shorting (BBM)
    Current Rating (Amps):
    250mA (AC/DC)
    Voltage Rating - AC:
    115 V
    Voltage Rating - DC:
    30 V
    Actuator Type:
    Flatted (6.35mm Dia)
    Actuator Length:
    11.10mm
    Angle of Throw:
    18°
    Contact Material:
    Silver Alloy
    Contact Finish:
    Gold
    Mounting Type:
    Panel Mount
    Termination Style:
    Solder Lug
    Features:
    Shaft and Panel Sealed
    Depth Behind Panel:
    31.72mm