    Grayhill Inc. 57HS22-08A16N
    Part No.:
    57HS22-08A16N
    Manufacturer:
    Grayhill Inc.
    Category:
    Rotary Switches
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED57HS22-08A16N.pdf
    Description:
    SWITCH ROTARY 16POS 250MA 115V
    Manufacturer:
    Grayhill Inc.
    Series:
    57
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Number of Positions:
    16
    Index Stops:
    Continuous
    Number of Decks:
    8
    Number of Poles per Deck:
    1
    Circuit per Deck:
    SP16T
    Contact Timing:
    Non-Shorting (BBM)
    Current Rating (Amps):
    250mA (AC/DC)
    Voltage Rating - AC:
    115 V
    Voltage Rating - DC:
    30 V
    Actuator Type:
    Flatted (6.35mm Dia)
    Actuator Length:
    11.10mm
    Angle of Throw:
    22.5°
    Contact Material:
    Silver Alloy
    Contact Finish:
    Gold
    Mounting Type:
    Panel Mount
    Termination Style:
    Solder Lug
    Features:
    Shaft and Panel Sealed
    Depth Behind Panel:
    88.82mm