    Ferroxcube EP10-3C94-A160
    Part No.:
    EP10-3C94-A160
    Manufacturer:
    Ferroxcube
    Category:
    Ferrite Cores
    Package:
    Description:
    Ferrite Misc
    Manufacturer:
    Ferroxcube
    Series:
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Core Type:
    EP
    Supplier Device Package:
    EP 10
    Material:
    3C94
    Diameter:
    Inductance Factor (Al):
    160 nH
    Tolerance:
    ±5%
    Gap:
    Gapped
    Effective Permeability (µe):
    216.0
    Initial Permeability (µi):
    Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹:
    1.7
    Effective Length (le) mm:
    19.3
    Effective Area (Ae) mm²:
    11.3
    Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:
    Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:
    215.0
    Finish:
    Uncoated
    Height:
    0.201" (5.10mm)
    Length:
    0.453" (11.50mm)
    Width:
    0.300" (7.60mm)