    Fairview Microwave FMCA2702-48
    Part No.:
    FMCA2702-48
    Manufacturer:
    Fairview Microwave
    Category:
    Coaxial Cables (RF)
    Package:
    Description:
    COAX CBL BNC TO SMA
    Manufacturer:
    Fairview Microwave
    Series:
    Packaging:
    Bag
    Product Status:
    Active
    Style:
    BNC to SMA
    1st Connector:
    BNC Jack
    1st Contact Gender:
    Female
    1st Connector Mounting Type:
    Free Hanging (In-Line)
    1st Connector Mounting Feature:
    2nd Connector:
    SMA Plug, Right Angle
    2nd Contact Gender:
    Male
    2nd Connector Mounting Type:
    Free Hanging (In-Line)
    2nd Connector Mounting Feature:
    Length:
    48.0" (1.2m) 4.0'
    Cable Type:
    RG-223
    Cable Impedance:
    50 Ohms
    Connector Impedance:
    50 Ohms
    Overall Impedance:
    50 Ohms
    Frequency - Max:
    4 GHz