    Essentra Components WHC-250-01BK
    Part No.:
    WHC-250-01BK
    Manufacturer:
    Essentra Components
    Category:
    Cable Supports and Fasteners
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDWHC-250-01BK.pdf
    Description:
    CBL CLIP P-TYPE BLACK FASTENER
    Manufacturer:
    Essentra Components
    Series:
    Richco
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Type:
    Clip, P-Type
    Type Attributes:
    Open
    Opening Size:
    0.250" (6.35mm)
    Mounting Type:
    Fastener
    Material:
    Polyamide (PA66), Nylon 6/6
    Color:
    Black
    Length:
    0.830" (21.08mm)
    Width:
    0.400" (10.16mm)
    Height:
    Panel Hole Size:
    0.204" (5.18mm)
    Material Thickness:
    0.040" (1.02mm)