    Essentra Components MNI-M2.5-3.6
    Part No.:
    MNI-M2.5-3.6
    Manufacturer:
    Essentra Components
    Category:
    Bushing, Shoulder Washers
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMNI-M2.5-3.6.pdf
    Description:
    WASHER SHOULDER M2.5 NYLON
    Manufacturer:
    Essentra Components
    Series:
    Richco, MNI
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Thread/Screw/Hole Size:
    M2.5
    Diameter - Inside:
    0.110" (2.79mm)
    Diameter - Outside:
    0.280" (7.11mm)
    Diameter - Shoulder:
    0.150" (3.80mm)
    Thickness - Overall:
    0.201" (5.10mm)
    Length - Below Head:
    0.142" (3.60mm)
    Material:
    Nylon
    Datasheet:
    1. How to order MNI-M2.5-3.6 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MNI-M2.5-3.6 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MNI-M2.5-3.6?
    Image MNI-2-4 MNI-2-2 MNI-4-4 MNI-4-3 MNI-M2.5-1.3
    Part Number MNI-2-4 MNI-2-2 MNI-4-4 MNI-4-3 MNI-M2.5-1.3
    Series Richco, MNI Richco, MNI Richco, MNI Richco, MNI Richco, MNI
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Thread/Screw/Hole Size M2.5 M2.5 M2.5 M2.5 M2.5
    Diameter - Inside 0.110" (2.79mm) 0.110" (2.79mm) 0.110" (2.79mm) 0.110" (2.79mm) 0.110" (2.79mm)
    Diameter - Outside 0.280" (7.11mm) 0.280" (7.11mm) 0.280" (7.11mm) 0.280" (7.11mm) 0.280" (7.11mm)
    Diameter - Shoulder 0.150" (3.80mm) 0.150" (3.80mm) 0.150" (3.80mm) 0.150" (3.80mm) 0.150" (3.80mm)
    Thickness - Overall 0.201" (5.10mm) 0.201" (5.10mm) 0.201" (5.10mm) 0.201" (5.10mm) 0.201" (5.10mm)
    Length - Below Head 0.142" (3.60mm) 0.142" (3.60mm) 0.142" (3.60mm) 0.142" (3.60mm) 0.142" (3.60mm)