    Eaton - Electronics Division UP4B-6R8-R
    Part No.:
    UP4B-6R8-R
    Manufacturer:
    Eaton - Electronics Division
    Category:
    Fixed Inductors
    Package:
    Nonstandard
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUP4B-6R8-R.pdf
    Description:
    FIXED IND 6.8UH 8.3A 10 MOHM SMD
    Manufacturer:
    Eaton - Electronics Division
    Series:
    UNI-PAC™
    Package/Case:
    Nonstandard
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Type:
    Drum Core, Wirewound
    Material - Core:
    Ferrite
    Inductance:
    6.8 µH
    Tolerance:
    ±20%
    Current Rating (Amps):
    8.3 A
    Current - Saturation (Isat):
    14.1A
    Shielding:
    Unshielded
    DC Resistance (DCR):
    10mOhm Max
    Q @ Freq:
    Frequency - Self Resonant:
    Ratings:
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Inductance Frequency - Test:
    100 kHz
    Features:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Size / Dimension:
    0.870" L x 0.591" W (22.10mm x 15.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.310" (7.87mm)