    Eaton - Bussmann Electrical Division ECNR1.125
    Part No.:
    ECNR1.125
    Manufacturer:
    Eaton - Bussmann Electrical Division
    Category:
    Electrical, Specialty Fuses
    Package:
    Cartridge, Non-Standard
    Description:
    FUSE CRTRDG 1.125A 250VAC/125VDC
    Manufacturer:
    Series:
    ECNR
    Package / Case:
    Cartridge, Non-Standard
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Requires Holder
    Fuse Type:
    Cartridge
    Current Rating (Amps):
    1.125A
    Voltage Rating - AC:
    250 VAC
    Voltage Rating - DC:
    125 VDC
    Response Time:
    Slow Blow
    Applications:
    Electrical, Industrial
    Features:
    Class:
    RK5
    Approval Agency:
    CE, CSA, UL
    Operating Temperature:
    Breaking Capacity @ Rated Voltage:
    200kA
    Size / Dimension:
    0.560" Dia x 2.000" L (14.22mm x 50.80mm)
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order ECNR1.125 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the ECNR1.125 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of ECNR1.125?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ECNR1.125.
    Image ECNR15 ECNR17.5 ECNR10 ECNR12 ECNR1
    Part Number ECNR15 ECNR17.5 ECNR10 ECNR12 ECNR1
    Series ECNR ECNR ECNR ECNR ECNR
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Mounting Type Requires Holder Requires Holder Requires Holder Requires Holder Requires Holder
    Fuse Type Cartridge Cartridge Cartridge Cartridge Cartridge
    Current Rating (Amps) 1.125A 1.125A 1.125A 1.125A 1.125A
    Voltage Rating - AC 250 VAC 250 VAC 250 VAC 250 VAC 250 VAC
    Voltage Rating - DC 125 VDC 125 VDC 125 VDC 125 VDC 125 VDC
    Response Time Slow Blow Slow Blow Slow Blow Slow Blow Slow Blow
    Features - - - - -
    Class RK5 RK5 RK5 RK5 RK5
    Approval Agency CE, CSA, UL CE, CSA, UL CE, CSA, UL CE, CSA, UL CE, CSA, UL
    Breaking Capacity @ Rated Voltage 200kA 200kA 200kA 200kA 200kA
    Size / Dimension 0.560" Dia x 2.000" L (14.22mm x 50.80mm) 0.560" Dia x 2.000" L (14.22mm x 50.80mm) 0.560" Dia x 2.000" L (14.22mm x 50.80mm) 0.560" Dia x 2.000" L (14.22mm x 50.80mm) 0.560" Dia x 2.000" L (14.22mm x 50.80mm)