    Diotec Semiconductor BY550-100-CT
    Part No.:
    BY550-100-CT
    Manufacturer:
    Diotec Semiconductor
    Category:
    Single Diodes
    Package:
    DO-201AA, DO-27, Axial
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDBY550-100-CT.pdf
    Description:
    DIODE GEN PURP 100V 5A DO201
    Manufacturer:
    Diotec Semiconductor
    Series:
    Package/Case:
    DO-201AA, DO-27, Axial
    Packaging:
    Strip
    Product Status:
    Active
    Technology:
    Standard
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    100 V
    Current - Average Rectified (Io):
    5A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    1 V @ 5 A
    Speed:
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    1.5 µs
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    5 µA @ 100 V
    Capacitance @ Vr, F:
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    DO-201
    Operating Temperature - Junction:
    -50°C ~ 175°C