VCUW064E-3R3MS5.pdf
VCUW064E-3R3MS5.pdf
| Image |  |
| Series | VCUW064E | VCUW064E | VCUW064E | VCUW064E | VCUW064E |
| Package/Case | Nonstandard | Nonstandard | Nonstandard | Nonstandard | Nonstandard |
| Product Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Type | Wirewound | Wirewound | Wirewound | Wirewound | Wirewound |
| Material - Core | Metal | Metal | Metal | Metal | Metal |
| Inductance | 3.3 µH | 3.3 µH | 3.3 µH | 3.3 µH | 3.3 µH |
| Tolerance | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% |
| Current Rating (Amps) | 6.8 A | 6.8 A | 6.8 A | 6.8 A | 6.8 A |
| Current - Saturation (Isat) | 13.5A | 13.5A | 13.5A | 13.5A | 13.5A |
| Shielding | Unshielded | Unshielded | Unshielded | Unshielded | Unshielded |
| DC Resistance (DCR) | 18.8mOhm Max | 18.8mOhm Max | 18.8mOhm Max | 18.8mOhm Max | 18.8mOhm Max |
| Q @ Freq | - | - | - | - | - |
| Frequency - Self Resonant | - | - | - | - | - |
| Ratings | AEC-Q200 | AEC-Q200 | AEC-Q200 | AEC-Q200 | AEC-Q200 |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz | 100 kHz | 100 kHz | 100 kHz | 100 kHz |
| Features | - | - | - | - | - |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Supplier Device Package | - | - | - | - | - |
| Size / Dimension | 0.274" L x 0.260" W (6.95mm x 6.60mm) | 0.274" L x 0.260" W (6.95mm x 6.60mm) | 0.274" L x 0.260" W (6.95mm x 6.60mm) | 0.274" L x 0.260" W (6.95mm x 6.60mm) | 0.274" L x 0.260" W (6.95mm x 6.60mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.177" (4.50mm) | 0.177" (4.50mm) | 0.177" (4.50mm) | 0.177" (4.50mm) | 0.177" (4.50mm) |