    CUI Inc. VMS-550-48
    Part No.:
    VMS-550-48
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDVMS-550-48.pdf
    Description:
    AC/DC CONVERTER 48V 150W
    Series:
    VMS-550 (550W)
    Product Status:
    Active
    Voltage - Input:
    90 ~ 264 VAC
    Voltage - Output 1:
    48V
    Current - Output 1:
    3.13 A
    Power (Watts):
    150W (550W Forced Air)
    Voltage - Isolation:
    4.2 kV
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 70°C (With Derating)
    Features:
    Adjustable Output, Standby Output, Universal Input
    Size / Dimension:
    5.00" L x 3.00" W x 1.50" H (127.0mm x 76.2mm x 38.1mm)