    CUI Inc. VMS-365-12
    Part No.:
    VMS-365-12
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDVMS-365-12.pdf
    Description:
    AC/DC CONVERTER 12V 365W
    Series:
    VMS-365 (365W)
    Product Status:
    Obsolete
    Voltage - Input:
    85 ~ 264 VAC
    Voltage - Output 1:
    12V
    Current - Output 1:
    30.4 A
    Power (Watts):
    365W
    Voltage - Isolation:
    5.656 kV
    Operating Temperature:
    -20°C ~ 70°C (With Derating)
    Features:
    Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
    Size / Dimension:
    5.00" L x 3.00" W x 1.17" H (127.0mm x 76.2mm x 29.6mm)