    CUI Inc. VMS-300-48
    Part No.:
    VMS-300-48
    Manufacturer:
    CUI Inc.
    Category:
    AC DC Converters
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDVMS-300-48.pdf
    Description:
    AC/DC CONVERTER 48V 300W
    Manufacturer:
    CUI Inc.
    Series:
    VMS-300 (300W)
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Type:
    Open Frame
    Number of Outputs:
    1
    Voltage - Input:
    90 ~ 264 VAC
    Voltage - Output 1:
    48V
    Voltage - Output 2:
    Voltage - Output 3:
    Voltage - Output 4:
    Voltage - Output 5:
    Voltage - Output 6:
    Current - Output 1:
    6.25 A
    Current - Output 2:
    Current - Output 3:
    Current - Output 4:
    Current - Output 5:
    Current - Output 6:
    Power (Watts):
    300W
    Applications:
    Medical
    Voltage - Isolation:
    4 kV
    Operating Temperature:
    0°C ~ 70°C (With Derating)
    Features:
    Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Size / Dimension:
    5.00" L x 3.20" W x 1.50" H (127.0mm x 81.3mm x 38.1mm)