    CUI Inc. SWI6-5.9-N-P5R
    Part No.:
    SWI6-5.9-N-P5R
    Manufacturer:
    CUI Inc.
    Category:
    AC DC Desktop, Wall Power Adapters
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSWI6-5.9-N-P5R.pdf
    Description:
    AC/DC WALL MNT ADAPTER 5.9V 7.1W
    Manufacturer:
    CUI Inc.
    Series:
    SWI6-N (6W)
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Active
    Region Utilized:
    North America
    Form:
    Wall Mount (Class II)
    Input Type:
    Fixed Blade
    Voltage - Input:
    90 ~ 264 VAC
    Voltage - Output:
    5.9V
    Current - Output (Max):
    1.2A
    Power (Watts):
    7.1 W
    No Load Power Consumption:
    100mW (Max)
    Polarization:
    Positive Center
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Efficiency:
    Level VI
    Operating Temperature:
    0°C ~ 40°C
    Output Connector:
    Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
    Cord Length:
    59" (1.50m)
    Input Connector:
    NEMA 1-15P
    Features:
    Size / Dimension:
    2.20" L x 1.10" W x 1.65" H (56.0mm x 28.0mm x 42.0mm)