    CUI Inc. SWI12-12-E-P5R
    Part No.:
    SWI12-12-E-P5R
    Manufacturer:
    CUI Inc.
    Category:
    AC DC Desktop, Wall Power Adapters
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSWI12-12-E-P5R.pdf
    Description:
    AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W
    Manufacturer:
    CUI Inc.
    Series:
    SWI12-E (12W)
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Region Utilized:
    Europe
    Form:
    Wall Mount (Class II)
    Input Type:
    Fixed Blade
    Voltage - Input:
    90 ~ 264 VAC
    Voltage - Output:
    12V
    Current - Output (Max):
    1A
    Power (Watts):
    12 W
    No Load Power Consumption:
    75mW (Max)
    Polarization:
    Positive Center
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Efficiency:
    Level VI, CoC Tier 2
    Operating Temperature:
    0°C ~ 40°C
    Output Connector:
    Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
    Cord Length:
    59" (1.50m)
    Input Connector:
    CEE 7/16
    Features:
    Size / Dimension:
    2.83" L x 1.34" W x 2.38" H (72.0mm x 34.0mm x 60.5mm)