    CUI Inc. SWH15-24-EW-P5
    Part No.:
    SWH15-24-EW-P5
    Manufacturer:
    CUI Inc.
    Category:
    AC DC Desktop, Wall Power Adapters
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSWH15-24-EW-P5.pdf
    Description:
    AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 14W
    Manufacturer:
    CUI Inc.
    Series:
    SWH15-E (15W)
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Region Utilized:
    Europe
    Form:
    Wall Mount (Class II)
    Input Type:
    Fixed Blade
    Voltage - Input:
    90 ~ 264 VAC
    Voltage - Output:
    24V
    Current - Output (Max):
    600mA
    Power (Watts):
    14 W
    No Load Power Consumption:
    100mW
    Polarization:
    Positive Center
    Applications:
    Household Appliances, ITE (Commercial)
    Efficiency:
    83.9%
    Operating Temperature:
    0°C ~ 40°C
    Output Connector:
    Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
    Cord Length:
    70.9" (1.80m)
    Input Connector:
    KSC 8305
    Features:
    Size / Dimension:
    2.44" L x 1.56" W x 1.79" H (62.1mm x 39.7mm x 45.4mm)