    CUI Inc. SMI6B-12-K-MUB
    Part No.:
    SMI6B-12-K-MUB
    Manufacturer:
    CUI Inc.
    Category:
    AC DC Desktop, Wall Power Adapters
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSMI6B-12-K-MUB.pdf
    Description:
    AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W
    Manufacturer:
    CUI Inc.
    Series:
    SMI6B (6W)
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Active
    Region Utilized:
    International
    Form:
    Wall Mount (Class II)
    Input Type:
    Multi-Blade (Sold Separately)
    Voltage - Input:
    90 ~ 264 VAC
    Voltage - Output:
    12V
    Current - Output (Max):
    500mA
    Power (Watts):
    6 W
    No Load Power Consumption:
    75mW (Max)
    Polarization:
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Efficiency:
    Level VI, CoC Tier 2
    Operating Temperature:
    0°C ~ 40°C
    Output Connector:
    USB Micro
    Cord Length:
    60.2" (1.53m)
    Input Connector:
    Multi-Blade (Sold Separately)
    Features:
    Size / Dimension:
    1.85" L x 1.36" W x 1.04" H (47.0mm x 34.5mm x 26.4mm)