    CUI Inc. SMI6-5.95-V-P5
    Part No.:
    SMI6-5.95-V-P5
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSMI6-5.95-V-P5.pdf
    Description:
    AC/DC WALL MNT ADAPTER 5.9V 5.9W
    Series:
    SMI6 (6W)
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Voltage - Input:
    90 ~ 264 VAC
    Voltage - Output:
    5.9V
    Current - Output (Max):
    1A
    Power (Watts):
    5.9 W
    No Load Power Consumption:
    100mW (Max)
    Operating Temperature:
    0°C ~ 40°C
    Output Connector:
    Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
    Cord Length:
    60.2" (1.53m)
    Size / Dimension:
    2.52" L x 1.59" W x 1.18" H (64.0mm x 40.5mm x 30.0mm)