    CUI Inc. SMI18-5.9-K-P5
    Part No.:
    SMI18-5.9-K-P5
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSMI18-5.9-K-P5.pdf
    Description:
    AC/DC WALL MNT ADAPTER 5.9V 18W
    Series:
    SMI18 (18W)
    Packaging:
    Bulk
    Input Type:
    Multi-Blade (Sold Separately)
    Voltage - Input:
    90 ~ 264 VAC
    Voltage - Output:
    5.9V
    Current - Output (Max):
    3A
    Power (Watts):
    18 W
    No Load Power Consumption:
    100mW (Max)
    Operating Temperature:
    0°C ~ 40°C
    Output Connector:
    Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
    Cord Length:
    47.2" (1.20m)
    Size / Dimension:
    2.95" L x 1.38" W x 2.58" H (75.0mm x 35.0mm x 65.6mm)