    CUI Inc. SDI18-12-UC-P5
    Part No.:
    SDI18-12-UC-P5
    Manufacturer:
    CUI Inc.
    Category:
    AC DC Desktop, Wall Power Adapters
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSDI18-12-UC-P5.pdf
    Description:
    AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 19W
    Manufacturer:
    CUI Inc.
    Series:
    SDI18-U (18W)
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Active
    Region Utilized:
    North America
    Form:
    Desktop (Class I)
    Input Type:
    Cord
    Voltage - Input:
    90 ~ 264 VAC
    Voltage - Output:
    12V
    Current - Output (Max):
    1.6A
    Power (Watts):
    19 W
    No Load Power Consumption:
    100mW (Max)
    Polarization:
    Positive Center
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Efficiency:
    Level VI, CoC Tier 2
    Operating Temperature:
    0°C ~ 40°C
    Output Connector:
    Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
    Cord Length:
    59" (1.50m)
    Input Connector:
    IEC 320-C14
    Features:
    Size / Dimension:
    3.94" L x 1.97" W x 1.30" H (100.0mm x 50.0mm x 33.0mm)