    CUI Inc. PYB20-Q48-S3-T
    Part No.:
    PYB20-Q48-S3-T
    Manufacturer:
    CUI Inc.
    Category:
    DC DC Converters
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDPYB20-Q48-S3-T.pdf
    Description:
    DC/DC CONVERTER 3.3V 20W
    Manufacturer:
    CUI Inc.
    Series:
    PYB20-T (20W)
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Type:
    Enclosed
    Voltage - Input (Min):
    18V
    Voltage - Input (Max):
    75V
    Number of Outputs:
    1
    Voltage - Output 1:
    3.3V
    Voltage - Output 2:
    Voltage - Output 3:
    Voltage - Output 4:
    Current - Output (Max):
    5A
    Power (Watts):
    20W
    Voltage - Isolation:
    Applications:
    Efficiency:
    86%
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Size / Dimension:
    2.99" L x 1.24" W x 0.84" H (76.0mm x 31.5mm x 21.2mm)