    CUI Inc. PYB10-Q24-D5-U
    Part No.:
    PYB10-Q24-D5-U
    Manufacturer:
    CUI Inc.
    Category:
    DC DC Converters
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDPYB10-Q24-D5-U.pdf
    Description:
    DC/DC CONVERTER +/-5V 10W
    Manufacturer:
    CUI Inc.
    Series:
    PYB10-U (10W)
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Obsolete
    Type:
    Enclosed
    Voltage - Input (Min):
    9V
    Voltage - Input (Max):
    36V
    Number of Outputs:
    2
    Voltage - Output 1:
    5V
    Voltage - Output 2:
    -5V
    Voltage - Output 3:
    Voltage - Output 4:
    Current - Output (Max):
    1A, 1A
    Power (Watts):
    10W
    Voltage - Isolation:
    Applications:
    Efficiency:
    83%
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Size / Dimension:
    2.16" L x 2.06" W x 0.75" H (54.9mm x 52.3mm x 19.1mm)